آزمایش خاک چیست و چرا در ساختمان سازی اهمیت دارد؟

یکی از مراحل اخذ جواز ساخت از شهرداری و دریافت تاییدیه های نظام مهندسی ، آزمایش خاک محل احداث پروژه است که برای بسیاری از ساختمان ها در شهر تهران ضروری است. البته این فرآیند برای ساختمانهای کوتاه با کمتر از 6 سقف سازه ای اجباری نیست. تست یا آزمایش خاک نقش موثری در طراحی و ساخت یک سازه دارد ، همچنین می تواند موجب افزایش ایمنی و استحکام ساختمان شود. از طرفی اجرای آزمایشات مربوط در آزمایشگاه تخصصی به وضعیت خاک در کاهش و بهینه نمودن هزینه های پروژه بسیار مهم است.

مهندسین مشاور آتسا ، با چندین سال سابقه در زمینه اجرای پروژه های تست بتن ، آزمایش خاک و مشاوره گودبرداری ، طراحی سازه ، بهسازی خاک ، تست های ژئوتکنیک ، بهترین و ارزان ترین خدمات را ارائه می نماید. همچنین اجرای چندین پروژه در مناطق و محله های مختلف تهران ، نشانه تخصص و تعهد شرکت آتسا می باشد.

آزمایش خاک ساختمان چیست ؟

آزمایش خاک هم برای امور کشاورزی و هم جهت ساخت و ساز کاربرد دارد. ما در این مطلب این فرآیند را از دید مهندسی ژئوتکنیک و برای پروژه های ساختمانی مورد بحث قرار می دهیم تا اطلاعات کاملی را به شما ارائه نماییم.

قبل از شروع هر اقدام دیگری جهت ساخت یک بنا ، ابتدا وضعیت خاک منطقه باید مورد بررسی قرار گیرد. آزمایش هایی جهت دانه بندی خاک ، تعیین تیپ خاک ، مقاومت برشی ، میزان تحمل بار ، حد نفوذپذیری ، چگالی خاک و بسیاری از تست های دیگر که در شناخت رفتار و مشخصات خاک موثر هستند تحت عنوان عبارت آزمایش خاک انجام می شوند.

مراحل آزمایش خاک چیست ؟

به طور کلی می توان 4 مرحله اصلی را برای آزمایش خاک ساختمان تا مرحله اخذ مجوزهای لازم در نظر گرفت. در مرحله اول با حضور مهندسین و ارسال تجهیزات حفاری ، نمونه گیری از خاک محل انجام می شود. سپس با ارسال نمونه ها به آزمایشگاه مکانیک خاک ، تست های مربوطه انجام می شود.

 

در مرحله سوم مطالعات فنی توسط متخصصین ژئوتکنیک به عمل می آید و در نهایت مراحل اداری و اخذ تاییدیه نظام مهندسی و شهرداری پایان بخش این فرآیند است. جهت مطالعه دقیق تر نحوه تست خاک برای مجوز شهرداری را مطالعه نمایید.

نمونه بردای صحرایی

در مرحله نمونه برداری ، با اعزام مهندسین و دستگاه های حفاری به محل احداث پروژه ، از زمین مورد نظر تعدادی نمونه با توجه به ابعاد زمین و زیربنای ساختمان گرفته می شود. همچنین شمالی یا جنوبی بودن ملک تاثیر زیادی در روش حفاری دارد. گمانه زنی یا سنداژ خاک در این مرحله اتفاق می افتد و با ایجاد سوراخ ( چاه های کوچک ) در دل زمین ، نمونه های مورد نظر استخراج می شوند. اگرچه حفاری به دو روش دستی و ماشینی امکان پذیر است. اما در حال حاضر برای اخذ مجوز در تهران ، حفاری دستی مورد قبول نیست و حتما باید با تجهیزات و دستگاه های حفاری این کار انجام شود.

روش های حفاری مرسوم برای آزمایش خاک ، حفاری آبشویی و مغزه گیری پیوسته هستند که انتخاب روش نهایی باتوجه به تجهیزات در دسترس ، جنس خاک و نوع پروژه انجام می گردد.

آزمایشگاه مکانیک خاک

با ارسال نمونه های جمع آوری شده به آزمایشگاه خاک ، تست هایی که برای تعیین جنس و خواص خاک ضروری هستند اجرا می شود. دستگاه هایی ازمایش تحکیم ، تجهیزات CBR ، برش مستقیم ، دستگاه آزمایش سه محوری ، دستگاه تست نفوذپذیری ، تراکم پروکتور ، تجهیزات تست هیدرومتری و… در آزمایشگاه شرکت آتسا در اختیار متخصصین این مجموعه است.

در این مرحله آزمایش های مکانیکی و فیزیکی روی خاک انجام می شود. تست های مکانیکی با هدف تعیین پارامترهای مکانیکی و متناسب با نوع خاک و اهداف ، تست هایی مثل برش مستقیم ، تک محوری و سه محوری فشاری و کششی و بسیاری از تستهای دیگر را دربرمیگیرد. در آزمایشات فیزیکی ، اهدافی همچون دانه بندی ، حدود اتربرگ ، هیدرومتری ، قطر دانه ها و … محقق می شود.

به دلیل اهمیت و حساسیت بالایی که تست های آزمایشگاهی دارند ، حتما باید توسط افراد باتجربه و دارای مدارک معتبر دانشگاهی اجرا شوند تا در اجرا و سپس تحلیل نتایج ، کمترین خطا و بالاترین دقت مشاهده گردد..

کاربردهای تست خاک ساختمان

اگرچه بسیاری از افراد با جستجوی شرکتهای مهندسی ژئوتکنیک ارائه دهنده خدمات آزمایش خاک ، هدف اخذ مجوزهای نظام مهندسی و شهرداری تهران را برای شروع پروژه خود را دنبال می کنند ، اما باید بدانید که بررسی و آنالیز دقیق خاک مزایای زیادی به همراه دارد. از کاهش و صرفه جویی هزینه ساخت و طراحی سازه گرفته ، تا افزایش ایمنی و تامین سلامت شما و خانواده با ساخت یک بنای محکم و براساس اصول و استانداردهای نوین مهندسی، همگی می تواند کاربردهای این فرآیند را نشان دهد.

تعیین تیپ خاک ، دانه بندی ، وضعیت و مقاومت خاک ، میزان استحکام در برابر بار می تواند در طراحی سازه ، ساخت و نوع مصالح مورد استفاده تاثیر بگذارد.

از کاربردهای نهایی این تست نیز می توان به دریافت مجوز ساخت و ساز از شهرداری تهران و تاییدیه نظام مهندسی اشاره کرد که  برای شروع به کار پروژه ضروری و حیاتی است.

هزینه پروژه های آزمایش خاک

هزینه آزمایش خاک پروژه های ساختمانی به طور کلی شامل هزینه عملیات اجرایی در محل سایت و مطالعات آزمایشگاهی- دفتری می باشد. هزینه عملیات اجرایی در محل سایت شامل هزینه عملیات حفاری (ماشینی یا دستی) و نمونه برداری در حین عملیات حفاری، هزینه انجام آزمایشات برجا در حین عملیات حفاری همچون آزمایش نفوذ استاندارد، آزمایش نفوذپذیری لوفران یا لوژان، آزمایش نفوذ مخروط (CPT)، آزمایش دایلاتومتری و … می باشد. هزینه مطالعات آزمایشگاهی- دفتری مربوط به هزینه انجام آزمون های آزمایشگاهی و تحلیل نتایج حاصل از آن می باشد. هزینه پروژه های بزرگ عمرانی با توجه به گستردگی خدمات و احجام بالا عموما بر اساس فهرست بها ارایه شده از طرف سازمان برنامه و بودجه کشور برآورد می گردد. آخرین ورژن فهرست بها ژئوتکنیک در سال 97 ارایه شده است و در حال حاضر مبنای برآورد هزینه خدمات مهندسی ژئوتکنیک می باشد.

 

اما پروژه های کوچک شهری با توجه به حجم کم کارو شناخته شده بودن لایه های تشکیل دهنده خاک درهر استان شامل هزینه برگ سبز سهمیه (شامل خدمات آزمایشگاهی و دفتری) و هزینه خدمات حفاری (با توجه به عمق مورد نیاز پروژه و صعوبت عملیات حفاری در نقاط مختلف) می باشد. مهندسین مشاور آتسا نیز در استان تهران برای پروژه های شهری از روش دوم استفاده می نماید و برای پروژه های عمرانی نیز براساس فهرست بها اقدام به برآورد هزینه خدمات می نماید. لذا جهت برآورد هزینه پروژه ها می تواند با واحد قرارداد این مهندسین مشاور تماس حاصل فرمایید.

انواع آزمایش خاک

همانطور که در بالا اشاره کردیم تست های فراوانی روی خاک در آزمایشگاه شرکت آتسا انجام می شود. برای تعیین ویژگی های خاک یا سنگ ، تست های متعددی باید انجام شود ، البته ما با شناخت کافی از قوانین و استانداردهای نظام مهندسی ، برای کاهش هزینه های کارفرما ، ضروری ترین این آزمایشها را اجرا می کنیم تا علاوه بر اخذ تاییدیه و مجوزهای لازم ، کاملا برای شما به صرفه باشد.

5 نوع از آزمایشهای ضروری در ساخت و ساز عبارتند از:

آزمایش نفوذ استاندارد

آزمایش نفوذ استاندارد (Standard Penetration Test) یکی از دقیق ترین و قدیمی ترین معیار سنجش سفتی خاک در اعماق مختلف انجام می گیرد. با توجه به گستردگی انجام این آزمایش در سراسر دنیا بسیاری از پارامترهای مکانیکی و مقاومتی خاک به صورت روابط همبستگی(Correlation Relationship) با نتایج آزمایش نفوذ استاندارد توسط محققین ارایه شده است.

آزمایش سه محوری خاک

آزمایش مقاومت سه محوری خاک یکی از دقیق ترین و حساس ترین آزمایشات مکانیک خاک بوده که بر اساس آن می توان پارامترهای مقاومت برشی خاک شامل زاویه اصطکاک داخلی و چسبندگی خاک در حالات کوتاه مدت و بلند مدت اندازه گیری نمود.

تست برش مستقیم

آزمایش برش مستقیم خاک ساده ترین و کاربردی ترین آزمایش مقاومتی مکانیکی خاک می باشد که از پیچیدگی کمتری نسبت به آزمایش سه محوری برخوردار بوده و بسیار ارزان تر می باشد. لذا در اکثر پروژه های مطالعات ژئوتکنیک یکی از آزمایشات کلیدی می باشد.

هیدورمتری

آزمایش هیدرومتری به منظور تکمیل آزمایش دانه بندی خاک بکار می رود. با توجه به اینکه قسمت ریزدانه خاک با توجه به ابعاد دانه ها با استفاده از الک قابل تفکیک و اندازه گیری نمی باشد لذا با استفاده از مواد جداکننده(هگزامتافسفات سدیم) و بر اساس قانون استوکس ته نشین و اندازه دانه ها برآورد می گردد.

آزمایش دانه بندی خاک

با توجه به اینکه ابعاد دانه خاک و شکل دانه خاک نقش بسزایی در رفتار خاک ها دارند لذا آزمایش دانه بندی خاک با استفاده از الک های جداگانه در تمامی پروژه های مطالعات ژئوتکنیک انجام می گیرد. بر این اساس درصد تشکیل دهنده دانه های خاک تعیین و نتایج این آزمایش در کنار سایر آزمایشات مکانیک خاک می تواند بیانگر رفتار خاک باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *